Gelişim: 1 yaşından 5 yaşına Hafıza Kartları

Kızlarım büyüyor ve her ay farklı aktiviteler ağırlık kazanıyor evimizde. Hafıza kartları bu hızla değişen dünyamızda populerliğini kaybetmeyenler arasında, o nedenle değinmek istedim blogumda da.

photo-16-11-2016-15-02-50Hafıza kartları üzerlerinde genellikle bir obje ya da hayvan resmi olan, buna ilaveten objenin ya da hayvanın isminin, renginin ya da sayısının da yer aldığı kartlar. Güzel tarafı çoook erkenden başlanabiliyor kartlarla oynanmaya. Bebekler hemen anlamlı cevaplar veremeseler de, ya da hayvanların/objelerin isimlerini söyleyemeseler de tanıyorlar bir müddet sonra hangi hayvanın/objenin hangi kartta olduğunu.

Bu sıralar 1.5 yaşını dolduran küçük kızımın en sevdiği oyunlardan biri bu. Hem etrafını öğrenirken hem de öğrendiklerini pratik şansı buluyor kartlarla oynarken. Hatta bilmediklerini de biz söylerken tekrarlayarak kapıyor. Büyük kızım, daha az kelime söylerdi ama ne dediğimizi anladığını dogru kartı göstermesinden anlardık. Küçük kızım ise bu sıralar tam bir papağan, sürekli konuşuyor ve tekrarlıyor. Bu kartlar da o tekrarı bizimle birlikte yapmasına yardım ediyor bir anlamda.

photo-16-11-2016-15-04-27Bu kartların bir diğer güzel tarafı da nesneler arasındaki ilişkileri kurmasına ve hayvanları diğer özellikleriyle bağdaştırmasına da yardımcı. Örneğin, hayvanları sesleriyle ilişkilendiriyor. Kartta bir hayvan resmi gördüğümüzde önce ‘Bu ne?’ diye soruyoruz, hemen arkasından da ‘İnek (ya da resimdeki hayvan ne ise) nasıl ses çıkarır?’ diye soruyoruz. Benzer şekilde resimdeki nesne bir masa ise, masanın üzerindeki yemekleri gösterip, bu ne diye soruyoruz. Amaç resimde gördüğü küçük ayrıntılara da dikkatini vermesini sağlamak ve o ayrıntıların arasındaki ilişkileri anlamasına yardımcı olmak.

İnanın o kartları tanıdıkça ben mutlu oluyorum, benim sevindiğimi görünce küçük kelebeğim şevke geliyor. Böylece iki ağzı kulaklarında tip kartlarla bayağı vakit geçiriyoruz.

Bu kartların bir başka iyi yanı yaş büyüdükçe farklı şekillerde de kullanabiliyor olmamız. Örneğin büyük kızımla nesnelerin kaç tane olduğunu sayıyoruz, üzerindeki rakamlara göre sıraya sokuyoruz, renklerine göre grupluyoruz. Hatta burada durmayıp, ayni aktivitelerin ingilizcelerini de yapıyoruz (Kafa karışıklığı olmasın diye bu kısmı baba ile yapıyor).

Diyeceğim o ki, bu kartlara verdiğiniz her kuruşa değiyor ve size hergün oynanabilecek eğitici bir aktivite işlevi görüyorlar..

Birkaç gün önce, küçük kızımla hafıza kartlarını oynarken çektiğimiz videomuzu da facebook sayfamızda görebilirsiniz.

Kelebeklerinizle keyifli dakikalar, kocaman sevgiler,

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s