Mastit – Bir Annenin Sut ile Imtihani – 2

Bu yazi littlerose2015 kod adli konuk yazarimiz tarafindan yazilmistir.

Yazinin ilk bolumune Mastit – Bir Annenin Sut ile Imtihani – 1 linkinden ulasabilirsiniz.

İlk ay boyunca iki saatte bir emzirmek, emzirmediğim zamanlarda fazla sütü boşaltmak beni inanılmaz yormuş ve göğüslerimde çatlaklar, yaralar oluşmuştu. Bir sürü krem denedim. Lansinoh, mustella, adını hatırlamadığım bir sürü krem, hatta sarı kantaron otu yağı. Hiç biri fayda etmiyordu. Hem emziriyor, hem ağlıyordum. Emzirmeyi bırak, sağ biberonla ver diyen aileme karşı çıktım. Acısa da emzirmeyi bırakmayacaktım. Tek çarenin zaman olduğunu sonradan öğrendim.

40. Günün sonunda ailem artık kendi evlerine dönmek zorundaydılar. Biz ise bebişle baş başa kaldık. Yorgunluk, stres, üzüntü, belirsizlik beni çok bitkin düşürmüştü ve geceleri yorgunluktan sağamaz olmuştum. Bebeğim uyurken bende 5 dakika uyuyayım diyor ve uyuya kalıyordum.

İşte tam bu noktada bir gece her yerimin ağrıdığını hissettim. Grip oluyorum sandım. Ateşim yükseldi. O gece eşim beni acile götürmek istedi. Ancak ben bebeği bırakacak kimsemiz yok onu gecenin bir yarısı acile götürmek istemiyorum diyerek karşı çıktım. Ertesi sabah dayanamadık ve onu da alarak doktora gittik. Doktorda mastit olduğumu öğrendim. Korktuğum başıma gelmişti. Süt kanallarım tıkanmıştı ve göğüsteki çatlaklardan giren mikroplar içerideki sütün iltihaplanmasına yol açmıştı. Antibiyotik verildi, dinlenmem gerektiği söylendi ve süt kesinlikle göğüste kalmayacak dendi. Bol bol emzirmelisin diyordu doktor. Zaten bol bol emziriyorum, daha ne kadar emzireceğim diye düşündüm içimden.

Bu sırada kayınvalidem imdadımıza yetişti. Sıcak kompresler, masajlar, emzirmeler, sağmalar derken bir hafta içinde iyileşmiştim. Ancak, geçti artık bir daha olmam dediğim her seferinde beni tekrar tekrar yoklayacağını bilmiyordum. (Bu arada ek not vermek istiyorum. Bazı doktorlar sıcak, bazı doktorlar ise soğuk kompres öneriyor. Benim gözlemlerim sıcak, süt kanalların açılmasını ve sütü boşaltılması için iyi. Ancak sonrasında ise soğuk kompres yapmak gerekiyor çünkü sıcak kompres yapmak sütü arttırıyor ve daha çok süt üreterek tekrar mastit olmaya sebep olabiliyor. Ayrıca sonraki yaşadığım tıkanmalarda anladım ki en iyi pompa bile bebeğinizin yarattığı vakumu yaratamıyor. Bu sebeple kanalları açmakta en iyi çare hatta bazen tek çare emzirmek.)

emenbebek40 günlükken geçirdiğim ilk mastitten sonra dersimi almıştım. Süt sağmayı bırakmayacaktım. Ben, bebeğim ve Medela marka pompamız ayrılmaz bir üçlüydük. Ancak hem emzirmek hem sağmak inanılmaz yorucu geliyor, Allah’ım ne zaman bitecek sağma işi diye üzülüyordum. Bu noktada sütü az olan anneler ne güzel daha ne istiyorsun diye düşünebilir. Ancak yaşayan bilir gerçekten sütün azı da, fazlası da çok zor bir durum. Bu şekilde 3 aylık olana kadar devam ettim.

Tatile çıkacaktık ve ben artık tatilde sağma işiyle uğraşmak istemiyordum. Mastit olalı 2 ay olmuştu ve yaptığım araştırmalar bu hastalığın başlarda ve bebeği memeden keserken yaşandığını söylüyordu. Bende şansımı tekrar denemeyi göze aldım. 3 hafta boyunca yazlıkta hiç sağmadan sadece emzirerek biraz olsun rahatlamıştım. Ancak tatilin sonlarına doğru aşırı sıcaklar bastırmış bebeğim hem pişik hem de sıcaklardan dolayı doğru düzgün emmez olmuştu. Dönmemizden bir gece önce göğsümde sert bölgeler hissettim. İlk önce kondurmadım. Acaba sütüm azalıyor ondan mı diye düşündüm. Sonrasında acı da hissetmeye başlayınca yine tıkanma yaşadığımı farkettim. Hemen pompaya sarıldım ama çok geçti. Ertesi gün yolda olduğumuz için kızım çok emmek istemedi. Uzun bir yolculuktu. Eve geldiğimizde masajlar, sıcak kompresler her şeyi deniyorduk. Ancak daha kötü oluyordu. Bebeğimde tıkalı göğsümden süt yavaş ve az geldiği için emmek istemiyor, beni daha da zor bir duruma sokuyordu. Sıcak ve masaj daha kötü yapmış süt üretimini arttırmıştı. Pompa ise tıkalı kanalları açmaya yetmiyordu. Sonrasında internetten hep aynı şekilde emzirmenin, hatta yatarak emzirmenin kanalları tıkayabileceğini, farklı pozisyonların denenmesinin kanalları açmakta faydalı olabileceği yazıyordu. Özellikle bazı anneler bebeğin çenesinin tıkalı olan tarafa gelecek şekilde emzirmenin çok işe yaradığını yazmışlardı. Denemeye değerdi. Ne şekillere bürünüp çocuğumu emzirdim ben bile hayret ediyorum. Ancak tıkanıklığın ikinci veya üçüncü günü işe yaramıştı. Birde kızım tıkalı tarafı uyanık ve karnı açken emmek istemediği için genellikle uyuklarken o göğsümü emziriyordum. Bu çok işe yaramıştı ama sonrasında alışkanlığa dönmüş ve beni emzik niyetine kullanmaya başlamıştı. Bu da inanın hiç istemeyeceğiniz bir şey. Hala o alışkanlığımız devam ediyor.

Bundan sonra Mastit hiç olmadım. Ancak sayısız kez tıkanıklıklar yaşadım. Mastit olma tehlikesi geçirdim. Hatta birinde tıkanan göğsüm o kadar çok şişti ki, kan damarlarım yüzeye çıktı. İnanılmaz acı verici boyutlara geldi. Genel cerrahiye gittim. Tıp bu konuda cidden çaresiz. Hiç bir şey yapamayız dediler. Hastane pompalarından kiraladık ama nafile. Tek çare emzirmekti. Bebeğimi her seferinde uyurken saatlerce emzirdim. Ancak bu şekilde atlattım tüm çaresizliklerimi.

Bu tıkanıklıklara neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Bence en önemli faktörler stres, yorgunluk ve uykusuzluk. Ne zaman stres olsam göğsümdeki bir bölge hemen acıyor ve o kısımda tıkanıklık oluyor. İnsanlarda göğüsten sütün akmasını sağlayan hormonun adı oksitosin. Stres, bu hormonun vücutta salınımını engelleniyor ve dolayısı ile sütün akması engelleniyor. Tavsiyem, emzirme dönemi boyunca hep rahat olun, stresten uzak durun ve güzel şeyler düşünün (bunu, sürekli ağlayan bir bebekle nasıl yapabiliriz onu da bilmiyorum.)

Artık bebeğim 10 aylık, çok şükür sütüm azaldı 🙂 Artık tıkanıklık yaşamıyorum. Umarım sizler hiç yaşamazsınız. Fazla sütümü ne yaptığımı merak edenler olursa, uzun süre süt anne olmak için internetten annesinin sütü yetmeyen bebek aradım. Bulamadım. Bir gün bir kanser hastasının anne sütü aradığını söylediler. Büyük kısmını ona verdim. Anne sütünün ne kadar kıymetli bir şey olduğunu bir kez daha gördüm. Kızcağız herkesten anne sütü topluyordu ve bir mucize gibi anne sütü tümörlerinin küçülmesini sağlamıştı. İçimden her şeyin bu hayatta bir sebebi olduğunu düşündüm. Belki de tüm bu yaşadıklarım, bu gencecik hasta kıza süt verebilmek içindi….

Sevgiyle kalın…

Emziren anne resmi kaynakca: http://www.dilarakocak.com.tr

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s