Annelik – ‘Hangi ürün çocuğum için daha iyi’ sorusunun cevabını ararken…

Anne olmak, baba olmak aynı zamanda hayatta alınması gereken kararların ikiye, üçe, dörde katlaması demek oluyor aslında. Çocuklar öncesi alınan günlük kararlar, ‘akşam ne yiyelim?’, ‘Akşam ne yapalım?’, ‘hangi kıyafeti giyeyim?’ gibi sorularla (ve çalışan anneler için işle ilgili sorularla) sınırlıyken, çocuklar olduktan sonra birdenbire soru bombardımanına tutuluyoruz. Hiç bitmiyor sorular, çünkü çocuklar büyüdükçe yeni sorular geliyor karşımıza..

Soruların cevabını ararken en önemlisi o üründe aradığınız hangi özelliğin sizin için vazgeçilmez olduğunu bilmek. Örneğin evlerimize koltuk alırken renginin yanında kumaşı da leke bırakmasın, kolay silinir olsun diyoruz ya, bunun gibi çocuk ürünlerinde de aradığımız özellikleri önceden bilirsek karar aşaması kolaylaşıyor.

Ancak bu özellikleri bilmek ilk defa anne olacak bayanlar için hiç de kolay olmuyor. Hatırlıyorum, eşimle bebek arabasını almaya gittiğimizde ilk kızıma hamileyken, rahat olsun, hem düz yatak olsun/ hem dikleşsin oturabilsin diye düşünmüştük sadece. Ancak çok daha başka faktörler var aslında bebek arabasında. Örneğin, düzleşmesi o kadar da şart değil aslında, çünkü yeni doğan bebek anne karnında düz yatmadığı için düz bebek arabasında o kadar da çabuk uyumuyor. Sonra sürekli oraya buraya götüreceğimiz için bu arabayı hafif olması ve çabuk katlanabilir olması önemli – ve hatta katlandığında oturulan yerin açıkta kalmaması da (yoksa çabuk kirleniyor arabanın bagajında, uçakta,vs). Bunun gibi birçok faktör var düşünmemiz gereken birçok ürün için.

Ben de düşündüm, şimdiye kadar yazılarımda geçen ve seçimlerinizde yardım edebilecek yorumlardan bazılarını sizin için listelemek istedim. Dilerim işinize yarar..

Kocaman sevgiler…

BEBEKLER İÇiN

ÇOCUKLAR İÇİN

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s